AWARDS

* from 2010  to present

MOST VALUABLE

2020: 

2019: Lucas Steiger/ Hailey Uhre

2018: Luke Meyer & Lucas Steiger/ Marita Schmitz

2017: Liam Vidas & Ander Enevoldsen/ Erin Fine
2016: Tristan Christoffer/ Erin Fine
2015: Tristan Christoffer/ Kendra Dykstra
2014: Connor Haaland/ Emily Person
2013: Mark Poston/ Tamara Gorman
2012: Kyle Burdick/ Tamara Gorman & Renae Dykstra
2011: Kyle Burdick/ Tamara Gorman
2010: Riley Coates & Austin Wright/ Tamara Gorman

MOST IMPROVED
2020:
 

2019: Stone Graves/ Isabelle Lust & Allie Salazar  

2018: Hayden Grosz/ Haelee Wuertzer

2017: Jay Dykstra/Erica Dykstra
2016: Matt Cox & Keaton Haug/ Mya Hendry
2015: Dillon Drew/ Kiley Keck
2014: Nick Looby/ Felicia Roskam & Megan Wilson
2013: McKenzie Brown Otter/ Jamie Schweiss
2012: Parker Harrison/ Felicia Roskam
2011: Keaton Ohlsen/ Renae Dykstra
2010: Garrett Peterson/ Jordan Smith

TOP NEWCOMER

2020:

2019: Jeron Martz & Joe Eilbeck/ Brionna Holso

2018: Alex Otten/ Joslyn Venklasen 

2017: Kenny Brown/ Hailey Uhre
2016: Lucas Steiger-Olson/ Bryanna Kuhn
2015: Liam Vidas/ Kasey Van Zee
2014: Dillon Drew/ Erin Fine & Sydney Smith
2013: Tristan Christoffer/ Jessica Bailey
2012: Mark Poston/ Jamie Schweiss
2011: Connor Haaland/ Shelby Youngblood
2010: Kyle Burdick/ Ellen Pustjuvsky

DOC MICHEL 1st CLASS AWARD (formerly the RUNNIN' RAIDER award) 
2020:

2019: Lucas Steiger/ Hailey Uhre 

2018: Lewis Hall/ Marita Schmitz 

2017: Anders Enevoldsen/ Erica Dykstra
2016: Anders Enevolsen/ Erica Dykstra
2015: Anders Enevoldsen/ Jamie Schweiss
2014: Bryce Blank, Charles Johnson & Mark Poston/ Mallory Fine
2013: Charles Johnson/ Mallory Fine

STATE PLACE-WINNERS (Top 25 Class AA)
2020: Hailey Uhre (9th), Gracie Uhre (14th), Gracin Larson (23rd), Simeon Birnbaum (5th), Hayden Grosz (11th), Alex Otten (12th), Joey Dewhurst (21st)

2019: Hailey Uhre (9th), Elise Unkenholz (25th) Lucas Steiger (17th) Hayden Grosz (19th) Liam Vidas (22nd) Alex Otten (25th)  

2018: Bryanna Kuhn (5th), Hailey Uhre (8th), Luke Meyer (16th), Lucas Steiger (17th), Liam Vidas (18th), Hayden Grosz (20th) 

2017: Bryanna Kuhn (6th), Hailey Uhre (13th), Luke Meyer (17th), Liam Vidas (20th), Erica Dykstra (25th) 

2016: Andrew Cottier (11th), Anders Enevoldsen (20th), Tristan Christoffer (21st), Dillon Drew (23rd), Bryanna Kuhn (9th)

2015: Andrew Cottier (6th), Tristan Christoffer (12th), Jamie Schweiss (9th), Kendra Dykstra (11th), Kasey Van Zee (16th)

2014: Jamie Schweiss (2nd), Kendra Dykstra (3rd), Emily Person (15th), Felicia Roskam (22nd), Connor Haaland (6th), Mark Poston (7th). Tom Pfeifle (12th)

2013: Tamara Gorman (2nd), Emily Person (4th), Jamie Schweiss (9th), Kendra Dykstra (20th), Jessica Bailey (23rd), Mark Poston (9th), Connor Haaland (17th), Tom Pfeifle (21st)

2012: Kyle Burdick (3rd), Renae Dykstra (11th), Emily Person (13th), Jamie Schweiss (19th), Mark Poston (25th)

2011: Emily Person (3rd), Kyle Burdick (7th), Renae Dykstra (24th)

2010: Tamara Gorman (Champion), Riley Coates (3rd), Austin Wright (8th)

ALL-STATE (TOP 25 AA,A,B COMBINED)
2020: Hailey Uhre, Gracie Uhre, Simeon Birnbaum, Hayden Grosz, Alex Otten 

2019: Hailey Uhre

2018: Bryanna Kuhn, Hailey Uhre

2017: Bryanna Kuhn, Hailey Uhre 
2016: Andrew Cottier, Bryanna Kuhn
2015: Andrew Cottier, Tristan Christoffer, Jamie Schweiss, Kendra Dystra
2014: Jamie Schweiss, Kendra Dykstra, Connor Haaland, Mark Poston, Tom Pfeifle

2013: Tamara Gorman, Emily Person, Jamie Schweiss, Mark Poston, Connor Haaland, Tom Pfeifle

2012: Kyle Burdick, Renae Dykstra, Emily Person
2011: Emily Person, Kyle Burdick
2010: Tamara Gorman, Riley Coates, Austin Wright

NHSACA ALL-AMERICANS
2014: Jamie Schweiss
2013: Tamara Gorman
2012: Kyle Burdick (HM)
2011: Emily Person (HM)
2010: Tamara Gorman, Riley Coates (HM)

RCJ BEST OF THE WEST
2011: Emily Person, Kyle Burdick
2010: Tamara Gorman, Austin Wright, Riley Coates

GATORADE S.D. CROSS COUNTRY ATHLETE OF THE YEAR
2013: Tamara Gorman
2012: Tamara Gorman
2010: Tamara Gorman

NIKE/FOOTLOCKER NATIONALS
2010: Tamara Gorman (30th at the Nike Cross Country National Meet)
2000: Erik Grumstrup (19th at the Foot Locker National Meet)
1992: Greg Jimmerson (2nd at the Foot Locker National Meet)

ALL-GDC (*= Final GDC Meet)
*2012: Keaton Ohlsen, Tamara Gorman, Renae Dykstra, Emily Person, Jamie Schweiss, Shelby Youngblood
2011: Kyle Burdick, Shelby Youngblood, Renae Dykstra
2010: Riley Coates, Austin Wright, Tamara Gorman (Champion)

Home of Champions

Girls State Championships

1976, 1977, 1979, 1984, 1985, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002, 2013, 2014

Boys State Championships

1980, 1981, 1983, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon